Budżet obywatelski – decyzja w rękach obywateli

Nieraz zdarza nam się narzekać, że pieniądze rządu czy gminy zostały na coś głupio wydane, że gdybyśmy to my nimi dysponowali, to zrobilibyśmy coś innego. Często też podkreślamy, że jest tyle innych rzeczy, które są o wiele bardziej istotne i warto by było w nie zainwestować. Warto jednak wiedzieć, że my też możemy kreować rzeczywistość i wziąć sprawy w swoje ręce. W jaki sposób?

Budżet obywatelski – definicja

Otóż takie możliwości stwarza właśnie budżet obywatelskihttp://budzet-obywatelski.pl/. Co to jest? To demokratyczny proces dyskusji i decydowania przez obywateli lokalnej społeczności, w jaki sposób mają zostać rozdysponowane pieniądze. Najczęściej chodzi tu o mieszkańców miast i środki przeznaczone na miasto. W jaki sposób odbywa się takie decydowanie?

Budżet obywatelski w praktyce

Otóż zazwyczaj każdy obywatel ma możliwość zgłoszenia swojego projektu, czyli propozycji na to, w jaki sposób i na co mają zostać wydane publiczne pieniądze. Co ważne – taki projekt musi być realny do wykonania i musi przynosić pożytek publiczny. Co to może być? Praktycznie wszystko, jednak dość często zdarzają się wśród takich zadań naprawy dróg, poprawienie oświetlenie, wybudowanie skweru, skateparku, miejsca do zabaw, zagospodarowanie pewnej przestrzeni itp. Następnie projekty, które przeszły proces weryfikacji zostają poddane głosowaniu. Wygrywają te, które uzyskały największą liczbę głosów.

Efekty budżetu obywatelskiego

Warto zauważyć, że budżet obywatelski znacząco poprawia zadowolenie obywateli z rządów. Wówczas, nie jako politycy, lecz zwykli ludzie, mamy możliwość wpłynięcia na losy obywatelskich pieniędzy.