OC najtaniej się nie opłaca. Dowiedz się dlaczego

Finanse

OC jest obowiązkowe i wiele osób zwraca uwagę właśnie na cenę. Tymczasem nie jest to do końca dobry wyznacznik, a zwłaszcza w Krakowie, gdzie często dochodzi do wypadków. Jeśli chcesz wybrać optymalne rozwiązania w zakresie ubezpieczenia auta, odpowiedz sobie na 3 pytania.

Czy kiedykolwiek czytałeś umowę?

Wiele osób decyduje się na automatyczne przedłużenie polisy. Tymczasem nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo niejednokrotnie nie czytamy nawet tego, co zawiera umowa i nie wiemy, na co możemy liczyć w razie wypadku lub kolizji. Wydaje się nam, że OC najtaniej to jedyny wyznacznik przy wyborze. Tymczasem wystarczy wczytać się w to co jest napisane na umowie, by przekonać się, że ochrona, jaką daje podstawowa polisa nie jest imponująca. Tak naprawdę jedyne na co możemy liczyć to wypłatę odszkodowania w przypadku, kiedy do zdarzenia drogowego dojdzie z naszej winy. Nie musimy wówczas pokrywać kosztów serwisu z własnej kieszeni. Zajmie się tym nasz ubezpieczyciel. Jednak jeśli chodzi o nasz samochód, który niejednokrotnie nadaje się już na złom, nie otrzymamy żadnego wsparcia. W jednej chwili zostaniemy bez samochodu, a widoki na nowy pojazd mogą być dosyć mgliste.

Czy stać cię na podstawowe OC?

Może wydawać się, że OC najtaniej Kraków to oszczędność, jednak nie jest to do końca prawdą. Czasem warto chociaż trochę dopłacić, ale z drugiej strony zyskać pewność, że w razie potrzeby nie zostaniemy bez pomocy. Warto zainwestować w ochronę przed utratą zniżek. To może się okazać bardzo pomocne, np. w sytuacji, kiedy spowodujemy wypadek lub kolizję. Wtedy musimy się liczyć, że kolejna polisa będzie już znacznie droższa. Tymczasem wystarczy wykupić niedrogą usługę, by się przed tym ochronić. Warto też zastanowić się nad zabezpieczeniem szyb. Czasem nawet drobny odprysk może doprowadzić do pęknięcia szkła, a wymiana tego elementu jest bardzo kosztowna. Warto więc się nad tym zastanowić. Jest jeszcze wiele tego typu usług, a chociażby możliwość holowania samochodu w razie awarii. W większości wypadkach ich cena nie jest wygórowana. To koszt rzędu kilku czy kilkunastu złotych, a w razie trudnych sytuacji na drodze mogą się bardzo przydać.

Czy porównujesz oferty?

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy sprawdzać jest szukanie ofert u konkurencji. Może się okazać, że inna firma zaproponuje znacznie lepsze warunki. W czasach wolnego rynku, możemy swobodnie przechodzić między różnymi ubezpieczycielami i podpisywać umowę, która jest dla nas najkorzystniejsza.