Place zabaw dla dzieci powinny być w każdym mieście

Dr. Spil, Place zabaw, place zabaw

Place zabaw są bardzo ważne dla rozwoju maluchów. Pomagają w koordynacji psychoruchowej, a także motorycznej. Poza tym place zabaw to dobre miejsce na spędzanie czasu wspólnie z dziećmi. Tym bardziej, że nie zawsze da się znaleźć idealne miejsce do spędzania czasu wspólnie dziećmi. Na zatłoczonych osiedlach nie zawsze jest miejsce, by przejść się tam wspólnie z pociechą.

Place zabaw to nie przywilej…

Z tego właśnie powodu place zabaw to nie przywilej, ale coś oczywistego, co należy się naszym dzieciom. Miejsca powinny być rozlokowane w każdym mieście. To powoduje, że jest na to tak duże zapotrzebowanie. Na każdym osiedlu powinna się znaleźć przestrzeń do zabaw dla maluchów. To absolutny wymóg i warto na to poświęcić sporo uwagi. Co jednak, jeśli w pobliżu nie ma żadnego miejsca do zabaw? Wtedy warto jest postarać się samodzielnie zorganizować taką przestrzeń. Na początek należy zgłosić takie zapotrzebowanie na piśmie do zarządcy osiedla. Może to być administracja, urząd gminy czy jeszcze inny podmiot. Dobrze jest zebrać podpisy mieszkańców. Wtedy będzie można wszystko dobrze poukładać. Może to spowodować wiele trudności, którym warto poświęcić sporo uwagi. Jednak w większości przypadków zapał i determinacja powodują, że takie sprawy można załatwić. Tym bardziej, że jeśli osoba odpowiedzialna za tego typu lokalizacje będą wiedziały, że temat jest dość pilny. Kilkadziesiąt podpisów pod wnioskiem może świadczyć o tym, że zapotrzebowanie na place zabaw jest tak duże. Można wiele zdziałać, ale trzeba mieć duże samozaparcie.

A może środki z budżetu obywatelskiego?

Pomocą na wybudowanie placów zabaw jest budżet obywatelski. To projekt, który działa obecnie w większości gmin. Jest to bardzo istotne z tego względu, że to stosunkowo skuteczny sposób na to, by w okolicy powstały place zabaw. Wprawdzie wiąże się to z wieloma formalnościami. Trzeba zebrać podpisy pod wnioskiem i złożyć kosztorys w terminie. Może wydawać się to skomplikowane. Na szczęście do dyspozycji dostaje się pomoc samych producentów placów zabaw. To bardzo ważne. Większość z nich ma już bowiem doświadczenie w tego typu realizacjach i będzie wiedziała umiała sporządzić kosztorys dokładnie tak, by zmieścić się w ustalonymi przez gminę budżecie. Przedstawiciel firmy, która zajmuje się dostarczaniem i montażem placów zabaw pomoże też w dołączeniu wszelkich potrzebnych dokumentów. Jest to bardzo istotne. To dużo ułatwia, a szanse na uzyskanie placu zabaw ze środków budżetowych jest całkiem spore. Dowodem na to są powstałe realizacje, których z roku na rok przybywa coraz więcej.