Polimeryzacja podłóg – jak utrzymać jej efekt?

Każda polimeryzacja podłóg wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, później dokładnego nałożenia polimera. Jednak równie ważne jest późniejsze bieżące mycie i pielęgnacja tej podłogi. Jak utrzymać efekt polimeryzacji podłóg – http://sauberlab.pl/polimeryzacja-podlog/?

Polimeryzacja podłóg – o czym trzeba pamiętać?

Powierzchnię, którą pokrywa się polimerami należy wyłączyć z użytkowania (ze względów bezpieczeństwa). Pełna polimeryzacja podłóg, czyli utwardzenie całej warstwy, trwa mniej więcej 12 godzin. Natomiast czas wysychania jednej warstwy polimeru trwa około pół godziny. Może to jednak potrwać dłużej – jeżeli temperatura powietrza jest niska, a wilgotność wysoka. Co ważne, polerowanie warstwy polimerowej przyspiesza jej całkowite utwardzenie oraz wydłuża jej trwałość. Polerowanie powinno odbywać się po około 4 godzinach od położenia warstw polimerowych. Polimerów nie można kłaść od razu po położeniu wykładziny. Powinna być ona „sezonowana”, to znaczy musi nastąpić odparowanie klejów oraz innych lotnych substancji chemicznych. Nie zastosowanie się do tej zasady może powodować powstawanie plam na wykładzinie albo złuszczanie polimeru.

Technologia codziennego mycia

Posadzkę najlepiej myć środkiem, który jest do tego przystosowany, tzn. producent zakłada, że preparat będzie wykorzystany na podłodze, która wcześniej została poddana polimeryzacji. Dobrze jest przygotować dwuwiaderkowy wózek oraz mop. Do jednego wiaderka trzeba wlać preparat, do drugiego wodę (i to nad nim ustawić wyciskarkę). Przed rozpoczęciem mycia, posadzkę trzeba zamieść mopem akrylowym albo odkurzyć. Następnie, zwykły mop należy zanurzyć w preparacie, lekko wycisnąć i metodą ósemkową umyć mniej więcej 25m2 posadzki. Potem mop trzeba wypłukać i wycisnąć. Opisane wyżej kroki należy powtarzając do momentu umycia całej powierzchni. Jeśli zaś chodzi o okresową konserwację posadzki to do niej również przygotowany jest specjalny preparat. Odbywa się ona dość podobnie jak bieżące mycie. Jedyna różnica jest taka, że po przemyciu posadzki roztworem preparatu zalecane jest jej przepolerowanie (polerką wysokoobrotową).