Popularność systemu IVR

Ludzie zdążyli się już przyzwyczaić do nagranych głosów w słuchawce telefonicznej. Na jakąkolwiek infolinie by się dzisiaj nie dzwoniło, klienta wita tam zwykle właśnie nagranie. Często obsługa klienta w dużej mierze odbywa się właśnie poprzez wybieranie kolejnych numerów i włączanie się odpowiednich nagrań. Interaktywną obsługę zapewnia system głosowy, usprawniający działanie infolinii.

Telefon na infolinię

Większość firm kupuje dzisiaj system IVR, czyli właśnie wspomniany system głosowy, gdyż usprawnia on obsługę klientów. Dlatego też, obecnie, po wykręceniu numeru na call center w słuchawce odzywa się głos, który wyjaśnia, jakie czynności klient musi wykonać, aby otrzymać odpowiedź na swoje pytanie. Warto zauważyć, że wiele wersji. Z tego też względu, czasem w telefonie słychać tylko jedno nagranie, po którym należy wybrać odpowiedni numer na klawiaturze, aby od razu zostać połączonym z konsultantem. Jednakże, bywa też inaczej. Często system prosi o podanie swoich danych oraz o udzielenie szeregu informacji poprzez naciskanie odpowiednich klawiszy. Dopiero, kiedy poda się wszystkie dane i informacje, przychodzi czas na rozmowę z konsultantem.

Dlaczego korzysta się z systemu głosowego?

Niewątpliwie, jest co najmniej kilka powodów, dla których korzystanie z IVR ma sens. Po pierwsze, jest to oszczędność, która dotyczy nie tylko pieniędzy, ale również czasu i przestrzeni. Rzecz w tym, że im więcej jest w stanie załatwić system, tym mniej pracowników jest potrzebnych w call center. Z perspektywy firmy jest to korzystne, gdyż oszczędza ona na wypłatach dla kolejnych pracowników. Po prostu, na infolinii niezbędna jest mniejsza ich liczba. Oznacza to również, że nie trzeba kupować czy też wynajmować dużego pomieszczenia, skoro na infolinii pracuje niewielu konsultantów. Jeśli zaś chodzi o oszczędność czasu, jest ona oczywista, gdyż rozmowy z konsultantami dzięki zastosowaniu systemu są o wiele krótsze. Pracownik bowiem od razu przechodzi do rozwiązywania problemu, wszelkie formalności, dotyczące choćby weryfikacji tożsamości załatwia bowiem system.