Pozycjonowanie stron: in-hausowo czy poprzez zewnętrzną firmę?

Testimo, Marketing internetowy, pozycjonowanie stron

Prowadzisz własny biznes? Musisz zainwestować w pozycjonowanie. To obecnie jedyny sposób dotarcia do klientów. Pozostaje jednak pytanie, czy robić to in-housowo, to znaczy zatrudnić do tego pracowników czy też zlecić to na zewnątrz.

Pozycjonowanie wymaga odpowiednich kompetencji

Pozycjonowanie to trudna sztuka. Wymaga ogromnego zaangażowania i wielu różnych umiejętności. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie pracownika w tym celu, musisz liczyć się z tym, że jedna osoba prawdopodobnie sama nie będzie w stanie wszystkiego ogarnąć. Pozycjonowanie stron w dzisiejszych czasach jest dość skomplikowane. Google wciąż zmienia algorytm i wymaga przede wszystkim jakości. Stawia się więc na wysokiej klasy content. To bardzo ważne. Żeby domena wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, a potencjalny odbiorca nie miał problemów z jej znalezieniem, konieczne jest więc dostarczenie na nią dobrych treści, np. artykułów na bloga, poradników, wideobloga itp. Oprócz tego cenne są również grafiki, które mogą wpłynąć na konwersję i też mogą mieć wpływ na ruch na stronie. Ważna jest także optymalizacja strony i różne inne działania z zakresu SEM. W praktyce, żeby pozycjonowanie stron było skuteczne, trzeba włożyć w to wiele wysiłku. Przede wszystkim należy umieć tworzyć wartościowe teksty, grafiki, a także analizować sama witrynę pod kątem wyszukiwanych fraz, linków, słów kluczowych itp. Konieczne jest również śledzenie przepływu ruchu, np. skąd klient trafia na stronę. To sprawia, że jedna osoba nie jest w stanie sama zadbać o marketing internetowy. Trzeba by więc zatrudnić co najmniej 2-3 wykwalifikowanych pracowników, to powoduje zwiększenie kosztów. Oprócz pensji, które nie są małe, trzeba także opłacić ZUS i inne tego typu sprawy. To zdecydowanie nie ułatwia życia. Okazuje się, że pozycjonowanie in-housowe może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście niektórzy pracodawcy upierają się, że jedne człowiek będzie w stanie wszystko zrobić samodzielnie. Jednak w praktyce się to nie sprawdza. Takie pozycjonowanie stron jest nieskuteczne.

A może agencja interaktywna?

Można jeszcze zdecydować się na zlecenie usług agencjom interaktywnym. Wielu menadżerów1) niechętnie patrzy na takie rozwiązanie z obawy przed złym kontaktem. W praktyce jednak okazuje się, że nie jest to złe wyjście. Koszty abonamentu, w zależności od fraz, zaczynają się już od kilkuset złotych, a usługi są wykonane profesjonalnie, bo w takich miejscach pracują specjaliści, którzy są odpowiedzialni za poszczególne działania, jak np. copywriter, grafik, specjalista SEM. Zanim się więc zdecydujesz się wydać sporo na pensje dla pracowników, zastanów się nad zleceniem usług profesjonalnej firmie.