Środki powierzchniowo czynne – mechanizm działania

Środki powierzchniowo czynne, czy też inaczej surfaktanty, to podstawa działania wszelkich środków czyszczących, których zadaniem jest usuwanie zabrudzeń o charakterze organicznym, a zatem niepolarnym. Jak wiadomo, woda, jako związek polarny, nie miesza się z takimi substancjami jak tłuszcze, a zatem nie jest w stanie wniknąć w ich strukturę i skutecznie zwilżyć. Wówczas istnieją dwa rozwiązania – środki powierzchniowo czynne lub czyszczenie mechaniczne, które ogranicza kontakt ze związkami chemicznymi, ale niesie za sobą ryzyko uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Sprawdź, dlaczego warto postawić na środki powierzchniowo czynne – https://sauberlab.pl/uniwersalne-srodki-powierzchniowo-czynne/.

Czym są surfaktanty?

Surfaktanty składają się z hydrofilowej głowy i hydrofobowego ogona. Części o dużym powinowactwie do oleju (ogony) ustawiają się w kierunku zabrudzenia, mogąc w ten sposób łatwo się z nim związać. W efekcie na zewnątrz pozostają głowy, których zadaniem jest oddziaływanie z wodą, która zwilża powierzchnię poddawaną czyszczeniu – dlatego też środki powierzchniowo czynne nazywane są także środkami obniżającymi napięcie powierzchniowe wody, co oznacza nic innego, jak naruszanie jej powierzchni, dzięki czemu może łatwiej wniknąć w przestrzenie danego zanieczyszczenia.

Wybierz odpowiednie środki!

Po opisanych procesach surfaktant tworzy wokół cząsteczki brudu w przybliżeniu kuliste zamknięcie, w środku którego mieści się cząsteczka brudu. Tak powstała struktura nazywana jest micelą i stanowi emulsję wody z organicznym zanieczyszczeniem. Środki powierzchniowo czynne sprawiają, że nawet najtrudniejsze zabrudzenia mogą być usunięte bez większego wysiłku – podstawą sukcesu jest zaś odpowiedni dobór specyfiku do stopnia zabrudzenia i rodzaju czyszczonej powierzchni.