Ścianki akustyczne – wydzielenie i wyciszenie przestrzeni

Ścianki akustyczne - wydzielenie i wyciszenie przestrzeni

Akustyka pomieszczenia jest niezwykle ważna w wielu pomieszczeniach. W domu, ze względu na dzieci i często bardzo małą przestrzeń oraz w biurze, gdzie w jednym, dużym pomieszczeniu pracuje kilka lub nawet kilkanaście osób. Wyciszenie całych pokoi lub tylko ich niektórych obszarów to nie lada wyzwanie. Sprawdź, jakie ścianki akustycznehttp://esglas.pl/scianki-akustyczne/– możesz wybrać.

Rodzaje ścianek akustycznych

Rynek oferuje wiele możliwości wyciszenia pomieszczeń i często można nie zdawać sobie sprawy, że rozwiązanie nie jest aż tak bardzo skomplikowane. W zależności od tego, czy budujemy dom, czy też wydzielamy boksy w przestrzeni biurowej, przedziały akustyczne możemy podzielić między innymi na:

  • mobilne ścianki akustyczne, które w każdej chwili można przesunąć,
  • ścianki akustyczne biurkowe, które ustawione na blatach oddzielają od siebie strefy pracowników zapewniając im potrzebną do wykonywania obowiązków ciszę i spokój,
  • składane ścianki akustyczne, które umieszczane na środku dużej sali konferencyjnej mogą w szybki i prosty sposób podzielić ją na dwie mniejsze, w równym stopniu wyciszone i komfortowe do odbycia poufnych spotkań,
  • ściany działowe akustyczne – pokojowe lub łazienkowe.

Ściany akustyczne łazienkowe i pokojowe

Są to konstrukcje ścian działowych wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Na aluminiowym stelażu umieszczane są płyty karton gips tworzące powierzchnię ścian, a między nimi umieszczana jest akustyczna płyta ze specjalnie przygotowanej do tego celu wełny prasowanej. Dodatkowo na łączeniach stelaża aluminiowego ze ścianą lub podłogą umieszczana jest plastyczna taśma, która pozwala na zwiększenie dźwiękochłonności i zminimalizowanie drgań przekazywanych z jednego do drugiego pomieszczenia.

Karton gips używany do obłożenia stelaży w łazienkach powinien mieć oznaczenia H1, które oznacza bardzo niską pochłanialność wilgoci <5% lub H2 z nasiąkliwością <10%. Jest to niezwykle istotne.

Mobilne i biurkowe ścianki

Przesłony akustyczne stosowane w biurze często mają być zainstalowane szybko i bez większych remontów. Jest to oczywiście możliwe i zaaranżowanie przestrzeni przy pomocy mobilnych, dźwiękochłonnych ścian działowych będzie zdecydowanie prostsze niż budowa takich ścian ze stelaży aluminiowych.

Do tego samego celu, tylko w znacznie mniejszym stopniu, służą dźwiękochłonne ścianki nablatowe, które oddzielają przestrzenie osobiste pracowników pracujących bardzo blisko siebie.

Oba rodzaje ścian zwykle tworzone są na stelażach z drewna i wypełniane są wełną pochłaniająca dźwięk. Dodatkowo zewnętrzne tapicerowanie specjalną pianką lub innym dobrym, akustycznym materiałem zwiększa jakość takiej ściany, która zdecydowanie lepiej spełnia wtedy swoje zadanie.

Składane ściany akustyczne

Są to zwykle ściany umieszczane w szynach lub specjalnych prowadnicach, które mocują je u sufitu i podłogi. Wysokość tych ścian łączy się ściśle z ich zadaniem. Zwykle bardzo wysokie, czasem przeszklone grubą, dźwiękoszczelną szybą oddzielają od siebie dwa pomieszczenia stworzone na potrzeby danych spotkań.

Umieszczane na środku dużej sali konferencyjnej mogą służyć do jej chwilowego zmniejszenia lub do podziału na dwie mniejsze, akustycznie zamknięte sale, w których w równym stopniu można prowadzić poufne spotkania biznesowe.