Smakowita pasta pesto – czemu warto wzbogacić o nią nasze menu?

Wyjątkowy sos pesto jest dodatkiem do różnorodnych potraw pochodzącym z Włoch. Tradycyjna pasta pesto składa się z bazylii, oliwy, parmezanu orzeszków piniowych oraz soli. Może zawierać czosnek, bądź pietruszkę. Przeczytaj ten tekst i sprawdź, czemu warto wzbogacić menu o pastę pesto.

Proste i smaczne danie

Pasta pesto świetnie smakuje przygotowane z makaronem. Jako dodatek można włączyć do dania np. pomidory koktajlowe, kawałki kurczaka, ser albo suszone pomidory. Świetnie łączy się z pieczonym schabem czy kurczęcą piersią. Podbija podniebienia dodana do ziemniaczanego puree.

Zawiera mnóstwo witamin

Pasta ta jest też niezwykle zdrowa. Zapewnia ogromną dawkę wielu ważnych witamin. Są to między innymi: witamina A – przeciwdziała ślepocie, wapń – dba o kości, witamina C – doskonały przeciwutleniacz, chroni tkanki, żelazo – buduje zdrowe krwinki czerwone! Jest zatem doskonałą bazą do zdrowej diety z olbrzymimi korzyściami dla zdrowia.
Dodatkowo pesto zawiera duże ilość zdrowych tłuszczy. Bogata jest też w błonnik, kwas foliowy, karoteny oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

Wspaniale smakuje pod każdą postacią

Pasta najlepiej smakuje na zimno, bądź bardzo delikatnie podgrzana – wysoka temperatura powoduje, że bazylia staje się gorzka przez co pesto traci doskonały smak. Dlatego też zazwyczaj najpierw należy ugotować makaron, przygotować dodatki z którymi chcemy podać sos np. podsmażyć kawałki piersi kurczaka, łososia czy też inne mięsa oraz warzywa. I wtedy pasta pesto dołącza do znakomitego i aromatycznego dania, które dodatkowo można posypać drobno startym parmezanem i udekorować listkiem bazylii. Smakowite pesto można zrobić samemu albo kupić gotowe w słoiczku. Do wyboru są różnorodne wariacje. Dla tych którzy skrupulatnie liczą kalorie znajdą się wersje odchudzone.