Stomatolog Tychy – walcz z próchnicą!

endo-medica, stomatologia, stomatolog tychy

Próchnica jest dolegliwością, z którą zmaga się większość Polaków przynajmniej kilka razy w życiu. Nikogo to nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, iż połowa z nas nie dba wystarczająco o higienę jamy ustnej, która polega co najmniej na dwukrotnym umyciu zębów w ciągu dnia. Na szczęście próchnicę można leczyć, a także skutecznie jej zapobiegać.

Co powoduje próchnicę?

Stomatolog z Tych informuje, że aż 95 procent dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą. Przyczyną tego schorzenia zębów są przede wszystkim bakterie, które rozkładają cukry produkowane przez kwasy organiczne przez co dobrze tolerują kwaśne środowisko. W jamie ustnej człowieka żyje około 300 gatunków bakterii, których łączna liczba może sięgać niemal 50 miliardów. Na nasze szczęście większość z nich nie jest dla nas szkodliwa. Bakterie powodujące próchnicę tworzą miękki, przylegający do zęba żółty nalot, który fachowo nazywa się płytką nazębną. Rozwój próchnicy zależy od często podjadanych przez nas w ciągu dnia cukierków, drożdżówek, słodzonej kawy, herbaty, czy soków. Nawet słodkie owoce sprzyjają rozwojowi bakterii, dostarczając im pożywki w postaci węglowodanów (dwucukry lub cukry proste). Kolejną przyczyną próchnicy może być niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i minerałów w diecie. W takim wypadkach należy zwrócić uwagę, by na naszych talerzach pojawiało się jak najwięcej warzyw oraz owoców, a gdyby sama zmiana diety nie pomogła, to warto zaopatrzyć się w suplementy diety, które dostarczają nam brakujących witamin.

Jak leczyć?

Próchnicę można leczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to remineralizacja i odpowiada on za naprawę stanu uzębienia w początkowej fazie próchnicy. Cechą charakterystyczną dla tej fazy jest jest niewielkie odwapnienie widoczne w postaci białych lub ciemniejszych plamek. Stomatolog Tychy po dokładnym oczyszczeniu tego miejsca nakłada związek fluoru w postaci żelu lub lakieru, dzięki czemu nie musimy znosić przykrego dla nas borowania. Preparat nakładany na ząb zawiera w sobie jony wapniowe, fosforanowe i fluorkowe, które mają zdolność wbudowania się w uszkodzone miejsce. Reminiralizację trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Drugą możliwością jest plombowanie. Ta opcja jest stosowana przez dentystę w momencie, w którym pojawia się w zębie mała dziurka przez co zębina staje się bardziej miękka i podatna na próchnicę. Stomatolog usuwa wtedy chorą tkankę, a następnie szczelnie wypełnia ubytek odpowiednim materiałem zwanym potocznie plombą.