Wybieraj place zabaw dostosowane do wieku dziecka

Budowlanka, place zabaw, Dr. Spil

Idziesz z dzieckiem na plac zabaw? Wybierz miejsca, w których sprzęty dostosowane są do określonego wieku. W ten sposób dziecko szybciej uczy się koordynacji i zdobywa nowe umiejętności. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Wymarzone miejsca dla przedszkolaków to drabinki i huśtawki

To oczywiście duże uproszczenie, ale fakt faktem, że maluchy lepiej czują się na tradycyjnych urządzeniach, jak huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica, bujaki. W tym wieku dopiero uczą się koordynacji ruchowej i drabinki czy piramidy linowe nie będą dla nich zbyt dobrym pomysłem, bo to za trudne do ogarnięcia. Oczywiście zawsze może pomóc ktoś dorosły, ale i tak będzie to zabawa niedostosowana do ich wieku. Przedszkolaki dopiero uczą się poznawać świat, a place zabaw powinny być dostosowane do ich okresu rozwojowego. To powoduje, że zjeżdżalnie, bujaki o różnych kształtach, np. nawiązujące do zwierząt czy też innych przedmiotów, doskonale w takim wypadku się sprawdzają. Dobrze jest, by takie sprzęty były kolorowe i oryginalne, bo to pobudza dziecięca wyraźnie. Jest to bardzo istotne. Maluchy potrzebują bodźców, by się rozwijać, a takie kreatywne i wybujałe sprzęty bardzo w tym pomagają. Dobrze więc wybierać place zabaw, które są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Oczywiście nie zawsze jest to całkowicie możliwe, ale z drugiej strony dobrze jest się na coś takiego zdecydować, nawet jeśli trzeba by iść z maluchem dalej, żeby się pobawić.

Jakie zabawy lubią uczniowie?

O ile dla maluchów drabinki i huśtawki to najlepsza opcja, to nieco starsze dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają już zupełnie inne potrzeby. Przede wszystkim lubią się dużo ruszać. Maja potrzeby kształtowania koordynacji ruchowej. To powoduje, że w ich przypadku znacznie lepiej sprawdzą się różnego typu drabinki, ścianki wspinaczkowe czy też piramidy linowe. W ten sposób będą rozwijać swoje mięśni. Nauczą się zręczności. Dobrym pomysłem w ich przypadku będą tez różnego typu równoważnie, które są niezastąpione w utrzymaniu równowagi. Na tym etapie rozwoju dostarczanie bodźców ruchowych jest niezwykle istotne. Trzeba więc zrobić wszystko, by znaleźć plac zabaw wyposażony właśnie w tego typu urządzenia. To bardzo ważne, bo bez tego nic nie można zdziałać. Zabawa na świeżym powietrzu to same zalety, bo dziecko nabywa odporności, poznaje rówieśników, ale trzeba wybierać place zabaw z głową. Tylko w ten sposób zapewnimy maluchom optymalne warunki do rozwoju co jest niezwykle istotne.