Zaćma – choroba, która prowadzi do ślepoty

zaćma

Zaćma to bardzo poważna choroba, której konsekwencje nieleczenia mogą być opłakane. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co warto wiedzieć na temat katarakty i jak się można przed nią ustrzec.

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, jest to zmętnienie soczewki oka. Problem ten dotyka najczęściej starsze osoby, które ukończyły 60-ty rok życia. W tego typu przypadkach mówimy o tzw. zaćmie naturalnej. Określamy ją tak, ponieważ spowodowana jest ona naturalnym procesem starzenia się organizmu i niewiele możemy zrobić, aby ją powstrzymać. Oczywiście, katarakta może również występować u młodszych osób, a nawet u dzieci (zaćma wrodzona), ale są to, na szczęście, nieliczne przypadki. A jak objawia się zaćma? Wbrew pozorom nie jest ona dokuczliwa, w szczególności w początkowym etapie. Na samym początku po prostu gorzej widzimy. Obraz wydaje nam się mniej wyraźny, a dodatkowo nasze oczy szybciej się męczą. Bardzo wiele osób obwinia ten stan rzeczy przepracowaniem i zmęczeniem, dlatego też nie odwiedzają okulisty. A, niestety, zaćma nie próżnuje. Dalej się rozwija, niszcząc nas wzrok. Niektóre osoby z tego powodu będą widziały koliste obwódki wokół źródeł światła, a u innych zmieni się percepcja barw, przez co w obrazie będzie dominował kolor czerwony i pomarańczowy.

W jaki sposób można leczyć zaćmę?

Na szczęście, zaćma nie jest chorobą nieuleczalną. Owszem, nieleczona może doprowadzić do ślepoty, dlatego tak ważne jest jej wykrycie. A w jaki sposób można usunąć kataraktę? Najlepszym sposobem jest operacja. Trwa ona zazwyczaj około 20 minut i, dzięki znieczuleniu miejscowemu, jest ona bezbolesna dla pacjenta. Niestety, w naszym kraju bardzo ciężko jest się zapisać na zabieg, a gdy już to zrobimy musimy czekać bardzo wiele czasu. Obecnie czeka się na zabieg na zaćmę 2-3 lata, co jest niedopuszczalne, w szczególności w przypadku starszych osób. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Czech lub Niemiec. Dzięki dyrektywie transgranicznej możemy leczyć się nie tylko u naszych sąsiadów, ale także w innych krajach. Jakby tego było mało to po powrocie do Polski, możemy ubiegać się o refundację. Innym sposobem, aby zapobiec zaćmie, są środki farmakologiczne, do których głównie wlicza się krople do oczu. Warto jednak wspomnieć, że ich zadaniem jest hamowanie choroby, a nie jej wyleczenie. Dlatego jeżeli chcemy, aby zaćma stała się jedynie wspomnieniem, to powinniśmy postawić na operację.