Zaćma – nie daj się chorobie!

Każdy z nas pragnie być zdrowym aż do kresu swojego życia. Mimo tego, iż medycyna w ostatnich czasach przechodzi dynamiczny rozwój nadal nie odnaleziono lekarstw na niektóre choroby. Wzrok jest jednym z ważniejszych zmysłów dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy cieszyć się i podziwiać otaczający nas świat, prowadzić pojazdy i wiele innych. Niestety coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, (nosi okulary z powodu wady) do najpopularniejszych wad należą: krótkowzroczność, astygmatyzm, jaskra, zaćma, nadwzroczność, zez, starczowzroczność itp.

Czym jest zaćma?

Zaćma jest to choroba oczu, której objawem jest zaćmienie soczewki oka. Może być to choroba wrodzona jeżeli w naszej rodzinie wystąpiła ta choroba (choć u nas nie musi wystąpić). Prowadzić może do całkowitej utraty wzroku przez osobę chorą. Na to chorobę jak wskazują statystyki cierpi około dwadzieścia milionów osób. Choroba częściej występuje u kobiet, choć u mężczyzn też się zdarza. Najczęściej występuje ona u osób w starszym wieku. Ponieważ z wiekiem soczewka oka zaczyna mętnieć i traci swoją elastyczność. Choroba rozwija się stopniowo i przechodzi przez kolejne stadia zaawansowania. W początkowej fazie pojawia się odczucie pogorszenia ostrości widzenia lub objawy są tak mało widoczne i odczuwalne, że osoba chora nic nie wie o jej postępowaniu. U dzieci najbardziej popularnym objawem jest pojawienie się zeza.

Jak wygląda operacja?

Zaćma operacja polega na wszczepieniu nowej, zdrowej soczewki. W czasie zabiegu podawane są środki znieczulające, w postaci kropli do oka. Przeprowadzana operacja jest całkowicie bezbolesna. Daje gwarancje usunięcia zaćmy, a co więcej w większości przypadków poprawia jakość widzenia. Zmiany podczas choroby są nieodwracalne. Do tej pory nie ustalono żadnych działań profilaktycznych, które pomogły by zapobiegać postępowi, a nawet rozwinięciu się choroby. Chirurdzy przeprowadzający operację coraz częściej korzystają z lasera femtosekundowego, jednak jest to metoda od niedawna dostępna na rynku. Dzięki niemu zabieg możemy przeprowadzić z większą precyzją.